+90 312 436 90 90

YURT EKONOMISI ZARAR EDIYORYurt Ekonomisi Zarar Ediyor.

TÜRKİYE Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Bugün günde ürettiğimiz ekmeğin 7 milyon adet israf ediliyor. 7 milyon ekmekten 3 milyon adeti fırınlardaki israflar. Kaliteli ekmek üreterek bu israfın önüne geçmemiz gerekiyor" dedi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nun Karadeniz Bölge Toplantısı Samsun'da yapıldı. Toplantıda fırıncılar ile bir araya gelen Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, fırıncıların sorunlarını dinledi. Fırıncılara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yayınlanan Türk Gıda Kodeksi, ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği hakkında bilgiler verildi.

Toplantı sonrası basın açıklamasında bulunan Balcı, "Karadeniz Bölgesi'ndeki fırıncıların en büyük sorunu haksız rekabet. Bu sorun Türkiye'nin sorunu. Bugün günde ürettiğimiz ekmeğin 7 milyon adet israf ediliyor. 7 milyon ekmekten 3 milyon adeti fırınlardaki israflar. Kaliteli ekmek üreterek bu israfın önüne geçmemiz gerekiyor. Aksi taktirde, hem hijyen ve sağlıklı ortamda ekmek üretme imkanını kaybetmiş olacağız, hem de ekmek israfının önüne geçmek noktasında bir başarı sağlamamış olacağız. Bununla ilgili çalışmalarımızı başlamış bulunuyoruz. İnşallah bu konuda netice alırız. Bir işletmede üretim artması doğrultusunda maliyette düşecektir. Üretim düşerse. Maliyette artacaktır. Bu da tüketiciye yansımaktadır. Hijyen eğitimi hakkında gerekli başvurular alınmakta ve bu tür eğitimler verilmektedir. Hijyen ve sağlıklı ekmek üretmek konusunda Bakanlık önem vermektedir. Müşterek hijyen eğitimleri verilmektedir" dedi.